Според нас в България трябва да се разшири дяла на енергията, получавана от алтернативни източници. Причините за това са бъдещето изчерпване на сегашните горивни източници като нефт и въглища. Предимството на алтеративните източници е, че те са възобновяеми и не замърсяват околната среда. В момента България внася природен газ от Русия, но скороотминалата газова криза трябва да ни накара да се замислим и върху алтернативи на вносните горива. В момента индустрията ни зависи изцяло от тях, което от своя страна ни прави зависими от вносителите им.

Съществуват предложения за изграждане на 4 вятърни парка с общо около 80 турбини в Източни Родопи. 3 от тях са в землищата на селата Качулка, Чал и Полковник Желязково, община Крумовград, но попадат в защитена зона “Крумовица” и едно в землището на с.Попско, община Ивайловград, но за съжаление това са важни за лешоядите места и така изграждането им ще застраши околната фауна.

На мнение сме, че трябва да се въведат масово електрическите, водородни (а може би и други видове небензинови) двигатели в колите, защото така те няма да замърсяват атмосферата и да допринасят за глобалното затопляне. Също е доказано, че от отделянето на газовете на автомобилите (при изгарянето на нефтени продукти въобще) се причиняват тежки болести на живите организми и по-специално на човека – астма,  алергии, рак и др.

Като цяло енергията, която ползваме в домовете си, в работата, в училище, в заводите и т.н., трябва да идва от слънцето, вятъра, а също така и от водата, тъй като те са на практика неизчерпаеми, а нефтените продукти да се използват само там, където те не могат да бъдат заместени (изстрелване на ракети, совалки, в леарни цехове, в някои заводи, изискващи поддържане на висока температура). Ако човечеството не се замисли сериозно за скъсването с нефтените продукти, нашето бъдеще със сигурност ще бъде трудно.