Съществуват и други видове алтернативни източници на енергия:

Геотермална енергия
Геотермалната енергия е топлината, идваща от Земята. Тя е чиста и постоянна. Ресурсите на геотермална енергия се простират от плиткото до горещите води и горещите скали, намиращи се на няколко мили под земната повърхност и даже още по-дълбоко, до изключително високите температури на разтопените скали, наричани магма.
Горещата вода близо до земната повърхност може да бъде използвана директно за отопление. Преките приложения включват отопляване на сгради, отглеждане на растения в оранжерии, сушене на култури, затопляне на вода в рибарници и някои промишлени процеси като пастьоризирането на мляко.
Някои геотермални електроцентрали използват парата от резервоара за захранване на турбина/генератор, докато други използват горещата вода за загряване на течността, с която работят, тя се изпарява и после задвижва турбината.

Биомаса
Технологиите за биомаса използват възобновяеми ресурси за произвеждане на цяла гама от различни видове продукти, свързани с енергията, включително електричество, течни, твърди и газообразни горива, химикали и други материали.
Дървесината, най-големият източник на биоенергия, се е използвала хиляди години за производство на топлина. Но има и много други видове биомаса - като дървесина, растения, остатъци от селското стопанство и лесовъдството, както и органичните компоненти на битови и индустриални отпадъци - те могат да бъдат използвани за производството на горива, химикали и енергия. В бъдеще, ресурсите на биомаса може да бъдат възстановявани чрез култивиране на енергийни реколти, като бързорастящи дървета и треви, наречени суровина за биомаса.
Към биомасата се включват: растителни („слонска трева”, бамбук) и дървесни енергийни (хибридни тополи и върби, ясен, орех, чинар) култури, промишлени, селскостопански (стъбла, листа, обелки, кочани, черупки от орехи), водни култури (водорасли), битови отпадъци (хартия, картон, градински отпадъци) и др. Като цяло биомасата служи за директно изгаряне или производство на етанол и биодизел.

Водородна енергия
Водородът е най-простият химичен елемент; атомът му се състои само от един протон и един електрон. Също и във вселената той е най-изобилният елемент. Въпреки неговата простота и широко разпространение, водородът не се среща естествено под формата на газ на Земята - той винаги е свързан с други елементи. Във водата и много органични съединения, особено въглеводородите, които са основен компонент на нашите горива, например газолин, природен газ, метанол, пропан.
Съществува т.нар. „горивна клетка”, която работи на принципа на батерия, която не пада и няма нужда да бъде зареждана. Тази технология се използва в автомобилостроенето, но все още не се ползва с достатъчен авторитет, защото „водородните бензиностанции” са твърде малко, а автомобилите – прекалено скъпи за средностатистическия потребител.



геотермална станция

увеличи
схема на използването на
геотермална енергия


кола, използваща водородно гориво